HIZLI ERİŞİM

Kulak Ağrısı Orta Kulak İltihabının Habercisi Olabilir


AFSÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Ulu, konuk olarak katıldığı Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında orta kulak iltihabı hakkında bilgi verdi.

Orta kulak iltihabının kulak zarının hemen arkasında hava ile dolu, işitmeyle ilişkili küçük kemik yapıları içerisinde bulunduran orta kulağın genellikle bir bakteri veya virüs etken ile enfekte olmasından kaynaklandığını belirten Doç. Dr. Ulu, enfeksiyon süresince ortaya çıkan iltihaplanma ve bununla ilişkili sıvı birikimi dolayısıyla orta kulak iltihabının sıklıkla kulak ağrısıyla seyrettiğini söyledi. Doç. Dr. Ulu belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka bir uzman hekime müracaat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Orta kulak iltihabının, tedavi edilmediğinde, uzun süre devam eden sıvı birikimi ve iltihaplanma sonucunda kişide duyma kaybına neden olabileceği uyarısında bulunan Doç. Dr. Ulu şöyle konuştu: “Enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı, grip, alerji gibi burun kanallarının, boğazın ve östaki borularının şişmesiyle seyreden hastalıklar sonucu ortaya çıkar.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla daha çok karşılaşılan sonbahar ve kış aylarında, orta kulak iltihabının görülme sıklığı da artmaktadır. Hastalık her yaşta görülebilmesine rağmen çocukluk döneminde daha çok ortaya çıkmakta ve 3 yaşından küçük çocukların yüzde 80’inden fazlasının en az bir kez orta kulak iltihabı yaşadığı bilinmektedir.

Orta kulak iltihabı tedavisinde yaşa ve belirtilerin şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Belirtilerin tedavisine yönelik hastaların yaşadığı kulak ağrısı için ılık, nemli bir bezin ağrıyan bölgeye konulması ve ağrı kesici ilaçların kullanılması hekiminiz tarafından önerilebilir. Enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi hekimler tarafından hastalığın seyrine göre değerlendirilecektir.”


Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2020
Skip to content