HIZLI ERİŞİM

MEB’in “Birlikte Bir Yıl” Toplantısına Katıldık


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Millî Eğitim Bakanlığı  (MEB) tarafından düzenlenen Birlikte Bir Yıl Toplantısına davetli olarak katıldı. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un teşrifleriyle gerçekleştirilen toplantıyı; öğretmenler, öğrenciler, veliler, yöneticiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, medya, sanat ve spor dünyasından çok sayıda isim takip etti.

Programda konuşan ve 2023 Eğitim Vizyonu’nun çıkış noktasının “öğretmen” olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Güçlü Öğretmen Güçlü Gelecek” mesajıyla meslektaşlarına dönük olarak bir yılda hayata geçirilen projeleri anlattı.

Öğretmenlerin mesleki gelişimi alanında kaydedilen mesafenin dikkate değer olduğuna işaret eden Bakan Selçuk, pek çok deneyimli üniversite, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör ile imzalanan protokollerle öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki gelişim programları hazırlandığını ve tüm programların yoğun bir ilgiyle karşılandığını dile getirdi

“En önemli hedeflerimizden biri eğitimde fırsat eşitliğini değil fırsat adaletini sağlamak.” diyen Bakan Selçuk, daha çok ihtiyacı olana daha çok destek verebilmek için adaleti önemsediklerini vurguladı.

Eğitim sistemini sınav baskısından kurtarabilmek ve okullar arasındaki başarı farkını azaltabilmek için çevreden merkeze doğru bir iyileştirme süreci başlatıldığını belirten Bakan Selçuk, bu kapsamda okullar için illerde “iyileştirme”, Bakanlık bünyesinde “geliştirme” ekipleri kurulduğunu söyledi. Güçlü bir gelecek için güçlü öğretmen kadrosuna ihtiyaç olduğunu ve toplumdaki bütünsel algının bu anlayışı güçlendireceğini ifade eden Bakan Selçuk, şöyle konuştu: “Çocuklarımız için ne istiyorsak aynısını öğretmenlerimiz için de istiyoruz. YÖK ile birlikte işbirliği içinde öğretmen yetiştirmede uygulama ağırlıklı, daha çok hayatın kendisini dikkate alan, akademik bilgiyi, çocuğa şefkat göstermeyi, yetiştirmeyi kapsayan bir yaklaşımı gündeme getirmek istiyoruz.”

 


Eklenme Tarihi: 03 Aralık 2019
Skip to content