HIZLI ERİŞİM

Menopoz Döneminde Belirli Bir Program Dâhilinde Egzersiz Yapmak Gereklidir


AFSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Kanat Pektaş, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında menopoz ve osteoporoz konusunda dinleyicileri bilgilendirdi.

Faruk Bangir’in sunduğu programda menopozun bebeklik, ergenlik, cinsel olgunluk gibi hayatın belli başlı evrelerinden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Pektaş, sıcak basmasının menopozun ana semptomlarından biri olduğunu kaydetti. Baş, boyun ve göğüs bölgesinde kızarıklık ve ısı artışı hissi olarak tarif edilebilecek menopozun terleme ile birlikte olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Pektaş, bu belirtilerin birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebileceğini de söyledi.

Doç. Dr. Pektaş şöyle konuştu: “Stresli zamanlarda ya da sıcak havalarda sıcak basmaları daha sık olur. Adetten tamamen kesilip menopoza girmeden önceki dönemde de kadınların onda birinde sıcak basmaları başlayabilir. Menopozdaki kadınların yarısı sıcak basmaları yaşar. Sıcak basmaları kadının östrojen düzeyindeki düşüşle ilişkili olduğu için hormon tedavileri sıcak basmalarını azaltır. Hormon tedavisi terleme, sıcak basması şikâyetleri olan kişilere ve kemik erimesi riski fazla olan kişilere önerilmektedir.

Menopoza girildikten sonraki yıllardaki en önemli sorunlardan biri olan kemik erimesi, fiziksel aktivitenin kısıtlı olduğu yaşam tarzında daha şiddetli olmaktadır. Bu nedenle menopoz döneminde belirli bir program dâhilinde egzersiz yapmak gereklidir.”


Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2019
Skip to content