HIZLI ERİŞİM

Öğrencilerimiz “Bilinçli Farkındalık” Konusunda Bilgi Edindi


Çeşitli bağımlılık türlerine giden yolda önemli etkenlerden biri olan stresle başa çıkma konusunda öğrencilerimizi bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen çevrim içi etkinlikte, modern çağın en büyük problemi olan yoğun stres, aşırı kaygı, depresyon ve odaklanma problemlerine çözüm sunan “bilinçli farkındalık” (mindfulness) tekniği ele alındı.

Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Aysel Karaca’nın sunumuyla Öğr. Gör. Kevser Pamuk moderatörlüğünde düzenlenen etkinliği 300 kişi takip etti.

Bilinçli farkındalık ile farkındalığın karıştırıldığını ifade eden Dr. Karaca, farkındalığın gerçekleşen ya da gerçekleşmiş bir durum hakkında bilinç sahibi olma durumunu ifade ederken bilinçli farkındalığın ise farkındalığı, nazik ve olabildiğince nesnel bir tutumla sergileme şekli olduğunu söyledi.

Mindfulness egzersizlerinin amacının dikkati tarafsız bir şekilde yönetmek olduğuna işaret eden Dr. Karaca, şöyle konuştu: “Mindfulness, gevşeme ya da esneme egzersizi değil, gerçeğin olduğu gibi farkına varmaktır. Zihnimizdeki düşünceleri tarafsız bir şekilde takip etmemizi sağlayan mindfulness bir şeyleri değiştirmek için çabalamak yerine, şu anki durumumuzu tarafsız bir şekilde görmemize ve incelememize yardım eder.”

Pratik olarak oturma meditasyonu gerçekleştirilen etkinlik, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

 


Eklenme Tarihi: 04 Ocak 2021
Skip to content