HIZLI ERİŞİM

Öğrencilerimiz UMKE Tanıtım Etkinliğine Katıldı


AFSÜ öğrencileri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tanıtım etkinliğine katıldı. AFSÜ Paramedik Kulübü tarafından düzenlenen çevirim içi etkinlikte Afyonkarahisar UMKE Birim Sorumlusu İsa Cihan Çiçek ile UMKE gönüllüleri Muhammed Emin Dağhan ve Şükrü Kaan Çankaya bilgi ve tecrübelerini aktardı.

AFSÜ Paramedik Kulübü Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Nurhan Aytuğ Kanber’in de katıldığı etkinlik, kulüp başkanı Gamze Bülbül’ün giriş konuşmasıyla başladı. Sohbet havasında geçen etkinlikte, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 2003’te kurulan UMKE’nin görev ve sorumlulukları, sahada karşılaşılan zorluklar, eğitim süreci ve gönüllü olmak için ne tür şartların arandığı gibi konular konuşuldu.

İsa Cihan Çiçek, UMKE ekiplerinde görevli personelin kaç kişi olduğu, araçlarının nasıl bir donanıma sahip olduğu, kıyafetlerinin özellikleri, tatbikat ve kamp faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunarak Elazığ ve İzmir depremi gibi afetlerde ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını ve nasıl bir çözüme ulaştıklarını anlattı. Muhammed Emin Dağhan konuşmasında, UMKE ile AFAD’ın farkının neler olduğu üzerinde dururken, Şükrü Kaan Çankaya ise UMKE’ye gönüllü olmak için aranan şartlardan bahsetti.

UMKE, yurt içinde yaşanan deprem, sel gibi çok sayıda can kaybı ve yaralanmayla sonuçlanan afetlerin yanı sıra yurt dışında da birçok arama kurtarma ve yardım faaliyetinde görev aldı. Medikal kurtarma alanında büyük bir ihtiyacı karşılayan UMKE, ulusal ve bölgesel olarak düzenlenen tatbikat ve eğitimlerin yanı sıra 2005 yılından itibaren katıldığı uluslararası kamplar ile her geçen gün daha donanımlı ve tecrübeli hale geldi. UMKE, kuruluşunun 17. yılında binlerce gönüllü sağlık profesyoneli ile hayat kurtarma yolunda kararlı adımlarla büyümeye devam ediyor.


Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2021
Skip to content