HIZLI ERİŞİM

Öğrencilerimizden Rahim Ağzı Kanseri Bilgilendirme Etkinliği


AFSÜ Tıp Fakültesi öğrencileri, HPV virüsü ve Rahim Ağzı Kanseri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlik öncesinde, HPV virüsü (insan papilloma virüsü) ve Rahim Ağzı (serviks) Kanseri konusunda Prof. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz’ün seminerini dinleyen öğrencilerimiz, daha sonra Park Afyon AVM’de bilgilendirme standı kurdu.

AFSÜ Tıp Öğrencileri Birliği tarafından düzenlenen etkinlikte cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon olan HPV virüsü ve Rahim Ağzı Kanseri hakkında açıklamalarda bulunan AFSÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz, HPV virüsünün 200’den fazla türünün bulunduğunu söyledi. HPV virüsünün bulaştıktan yıllar sonra bile, rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Arıöz, HPV kaynaklı hastalıkların çoğunun HPV aşısıyla engellenebildiğini kaydetti.

Seminerin ardından Park Afyon AVM’de kurdukları stantla HPV’nin sebep olduğu hastalıklar, bulaşma yolları, tanısı ve tedavi yöntemleri ile Rahim Ağzı Kanseri hakkında bilgilendirme yapan öğrencilerimiz, insanları tetkik olmak ve uzman hekim desteği almak üzere AFSÜ’ye davet ederek konuyla ilgili farkındalık oluşturdu.


Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2020
Skip to content