HIZLI ERİŞİM

Öğretim Üyemiz Dr. Kırmacı Meme Kanseri Konusunda Bilgi Verdi


AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı, Afyon Gün FM dinleyicilerine meme kanseri konusunda bilgi verdi. Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı yeni sezonun ilk bölümünde Dr. Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı’yı konuk etti. Programda, Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme sebep olan kanser türü olan meme kanseri konuşuldu.

“Kadınlarımız elle meme muayenelerini düzenli olarak yapmalıdır.”

Faruk Bangir’in sunduğu programda meme kanseri ile ilgili detaylı bilgiler veren Dr. Kırmacı, bu kanserin, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarının kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan tümöral bir hastalık olduğunu söyledi. Meme kanserinin önce çevresel dokuya, memeye yakın lenf bezlerine ve zamanında tanı konulup tedavi edilmeyen hastalarda ise diğer organlara yayılıp tedaviye olanaksız hale geldiğine dikkat çeken Dr. Kırmacı, bu nedenle erken teşhisin önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Kırmacı, “Kadınlarımız elle meme muayenelerini düzenli olarak yapmalıdır. Bunu nasıl yapacağını bilmeyenler hekimlerden öğrenebilir.” diye konuştu.

“Bir kadının hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 12,5.”

Meme kanserinin son yıllarda görülme sıklığının arttığını kaydeden Dr. Kırmacı şöyle konuştu: “Bu kanser yüz bin kişide 40-50 kişide görülüyor. Bir kadının hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riski, yüzde 12,5. İlerleyen yaşla birlikte risk de artıyor. Hastalığın risk faktörlerini kadın olmak, sigara ve alkol kullanımı, düzenli egzersiz ve spor yapmamak, geç yaşta anne olmak, hormon tedavisi olarak sıralayabiliriz. Emzirme ise hastalığa karşı koruyucudur.”

 

https://soundcloud.com/afsue-sosyal-medya/gun-fm-saglik-olsun-dr-mehlika-bilgi-kirmaci-031019


Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2019
Skip to content