HIZLI ERİŞİM

Prof. Dr. Murat Tosun Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı


Vefat eden AFSÜ Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Tosun, meslektaşları ve öğrencileri tarafından son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Prof. Dr. Tosun için Zafer Sağlık Külliyesinde düzenlenen törene Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Prof. Dr. Tosun’un Afyonkarahisar Devlet Hastanesi morgundan alınan ve Demirci Hacı Ekrem Demirel Camiine getirilerek cenaze namazı kılınan naaşı, daha sonra AFSÜ Tıp Fakültesi fuayesine götürüldü.

“Verdiğin emekler ve hizmetler için Allah razı olsun hocam.”

Anma töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş şunları söyledi: “Murat hocam, sürekli güler yüzü, saygınlığı, sevgisi, muhabbeti, çalışkanlığı ve bilimselliği ile gerçekten örnek bir kişilikti. Benim gördüğüm kadarıyla yaşamının her anını bilime ve çalışmaya adamış bir insandı. Hatta kısa bir süre önce, Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında bir projesini kabul etmiştik. Kendisi sevinçle yanıma gelmiş ve ‘Öğrencilerimize sunum yapacağımız ve ders anlatacağımız preaparatlarımız epeyce eskimişti, onları yenileme fırsatı bulacağız. Onları online ortama aktaracağız ve bu sayede de bütün öğrencilerimizin evlerinde sınavlara çalışmalarına fırsat vereceğiz. Allah razı olsun.’ demişti.

Ben de şimdi kendisine verdiğin emekler ve hizmetler için Allah razı olsun hocam diyorum. Hocam, yapacak çok işimiz vardı. Ben burada, mevzuatta bir sıkıntı yoksa almış olduğun projeleri tamamlamaya söz veriyorum. Çalıştığın laboratuvara da ismini vereceğiz. Yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.”

“Preaparatlar hazır dokular boya tutmuyor Murat hocam.”

Törende Prof. Dr. Murat Tosun’un özgeçmişini okuyan mesai arkadaşı Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Doğan, yıllardan beri Prof. Dr. Tosun ile aynı koridoru paylaştığını ve kendisinin iyi bir milliyetçi, vatanını ve milletini seven, mesleğine âşık, çalışkan ve üretken bir arkadaşları olduğunu söyledi. ‘Preaparatlar hazır dokular boya tutmuyor Murat hocam.’ diyen Prof. Dr. Doğan, “Ruhun şad, mekânın cennet osun.” ifadelerini kullandı.

Törende duygusal bir konuşma yapan Prof. Dr. Tosun’un ablası Selma Tosun da kardeşinin küçük yaşlarından itibaren bilime duyduğu merakla ve çalışkanlığıyla dikkat çektiğini söyledi. Prof. Dr. Tosun’un hakkında bir kişinin bile olumsuz söz söylemediği, güler yüzlü biri olduğunu dile getiren Selma Tosun, “Dün geceden beri gökyüzünden gülümsüyor bana. Ben onun artık huzurlu olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Tosun’un naaşı, konuşmaların ve edilen duaların ardından defnedilmek üzere İzmir’e uğurlandı.


Eklenme Tarihi: 02 Aralık 2019