HIZLI ERİŞİM

Prof. Dr. Okumuş İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Yönetim Kuruluna Atandı


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın imzası ile biyotıp ve genom araştırma ve geliştirme alanında ülkemizin önemli merkezlerinden olan “İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi”nin (İBG) yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Amacı, yaşam bilimleri alanında temel araştırmayı itici güç olarak kullanan bir yaklaşımla hastalıkların önlenmesi, tanısı ve tedavisi için yenilikçi teknoloji ve ürünler geliştirmek olan İBG, Türkiye’nin ilk tematik araştırma merkezi olarak 2018’de faaliyete geçti. İBG’de biyotıp ve genom alanında toplam 30 temel ve translasyonel araştırma programı, teknolojik araştırma programı ile endüstriyel AR-GE programı bulunuyor.

İBG Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ile aralarında Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’un da yer aldığı yönetim kurulu üyeleri, İBG merkezinde Kovid-19 tedavi protokollerinde kullanılan etken maddeler üzerinde yapılacak bilimsel çalışmaların desteklenmesi hususunun masaya yatırıldığı görüşmede bir araya geldi.

İBG Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yozgatlıgil ve yönetim kurulu üyeleri, toplantı öncesi Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ı da ziyaret etti.


Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2020
Skip to content