HIZLI ERİŞİM

Prof. Dr. Okumuş: “Sağlık Turizminde Avrupa ile Rekabet İçin Yatırıma İhtiyaç Var”


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanımız Filiz Özden Yılmaz ve AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik başkanlığında düzenlenen İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Yardımcısı Murat Öner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Ersan Eraslan, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, termal otel yöneticileri ve kurul üyeleri hazır bulundu.

Vali Yardımcısı Mehmet Keklik’in turizm konusunda kentin tüm bileşenlerinin topyekûn bir seferberlik içinde olduğunu ve ciddi çalışmalar yapıldığını vurguladığı toplantıda İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu’nun çalışma prensibi ve işleyişi ile ilgili sunum yapıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Okumuş termal su kalitesi ve işletme kapasitesi olarak sahip olduğu potansiyeli son yıllarda başarılı şekilde kullanıma sunmayı başaran Afyonkarahisar’ın bu alanda daha etkili adımlar atması gerektiğini söyledi.

Sağlık turizmi boyutuyla ilgili olarak Afyonkarahisar’ın hak ettiği konumda olmadığının altını çizen Prof. Dr. Okumuş, 2018 verilerine göre termal sağlıktan Almanya’nın 21 milyar, Çek Cumhuriyetinin 4,5 milyar, Polonya’nın 1,5 milyar avro gelirleri olduğunu, Türkiye’nin ise bu alandaki gelirinin 50 milyon dolar civarında kaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Okumuş, düşük kaliteli termal sularını elverişli seyahat ve konaklama imkânları sunarak pazarlama başarısı gösteren Avrupa ülkeleri ile rekabet için fiziksel tedavi görmek durumunda olan hastalar başta olmak üzere özel gereksinimli bireyleri de gözeten tesis, altyapı ve uygulamalar için yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Afyonkarahisar’ın tanıtımında ilk sırada kesinlikle termal olmalı ama termali wellness olarak ifade edilen sağlıklı ve iyi yaşam konsepti ile ön plana çıkartmamız gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda Afyonkarahisar için “Termalin Başkenti” değil “Termalin Anayurdu” sloganının benimsenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. “Şifalı Şehir Afyonkarahisar” değil, “Şifa Şehri Afyonkarahisar” algısını başta Afyonkarahisarlılar olarak herkese benimsetmemiz gerektiğini öneriyorum.”


Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2022
Skip to content