HIZLI ERİŞİM

Rehber Köpeklerle Yaşam Deneyimi Konulu Konferansa Ev Sahipliği Yaptık


Rehber Köpekler Derneği Başkanı Av. Nurdeniz Tunçer ve Rehber Köpek Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora, Uluslararası Girişimci İş Kadınları Derneği (UGİKAD) tarafından üniversitemizin katkılarıyla düzenlenen “Rehber Köpekler Anadolu’da-Deniz’in Sohbetleri” başlıklı konferansta bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

AFSÜ Tıp Fakültesi Mavi Salon’daki etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, AFSÜ Hastanesi Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Tülay Köken ve Doç. Dr. Aydın Balcı, STK temsilcileri, akademisyenler, üniversitemiz ve lise öğrencileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte kürsüye çıkan UKİGAD Başkanı Melike Akkent en önemli amaçlarının, Afyonkarahisar merkezli kurulan dernekleri aracılığıyla kadın girişimcilerin yurt içi ve dışı ticari ilişkiler geliştirmesine yardımcı olarak kadın girişimciliğini destekleyecek projelere katkıda bulumak olduğunu dile getirdi. Akkent, UKİGAD’ın ilk etkinliğine katkılarından dolayı AFSÜ’ye ve Rehber Köpekler Derneğine teşekkür etti. Vali Yardımcısı Nurullah Kaya konuşmasında, Av. Tunçer başta olmak üzere tüm dernek üyelerini ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, UKİGAD’a çalışmalarında başarılar ve katılımları nedeniyle tüm konuklara teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş, kadınlarımızın kültürel, sosyal alanlar ile iş hayatına aktif katılımlarının ve çeşitli konularda öncülük etmelerinin önemine değindiği konuşmasında sokak hayvanlarıyla ilgili şikâyetlerin yaygınlaştığı günümüzde, rehber köpekler ile ilgili yapılan etkinliğin çok kıymetli olduğunu dile getirdi. Dünya genelinde birçok eğitimli hayvanın sağlık alanında rehabilitasyon amaçlı kullanıldığına ve Türkiye’de bu alanda önemli bir boşluk olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş rehber köpekleri tanıttıkları için konuşmacılara ve etkinliği düzenleyen UKİGAD’a teşekkür etti.

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Bölge Temsilcisi Hatice Aydoğan Özsökmen yönetiminde gerçekleştirilen etkinlikte Rehber Köpekler Derneği Başkanı Av. Tunçer, kişisel hayat tecrübelerinden hareketle derneklerinin kuruluş öyküsünü anlattı. Derneklerinin göremeyen kişilere rehber köpek sağladığını ve mama, veteriner ve eğitim hizmetlerini de bedelsiz karşıladığını belirten Av. Tunçer, bu hizmetin kesintisiz sürdürülmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Rehber Köpek Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora ise konuşmasında rehber ve terapi köpeklerinin eğitimleri ile ilgili bilgiler aktararak, konuya ilişkin merak edilen soruları cevaplandırdı.

Etkinlik konuşmacılara plaket takdimi ile son buldu.


Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2022