HIZLI ERİŞİM

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AKÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın Sağlık Durumuyla İlgili Basın Toplantısı Düzenledi


09.08.2019 tarihinde üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde başarılı bir by-pass operasyonu geçiren Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş taburcu edildi. Geçirdiği operasyon sonrası yapılan tetkik ve tedavilerin ardından sağlığına kavuşan Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un düzenlediği basın toplantısına katıldı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın sağlık durumuyla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Değerli basın mensubu arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz. Mehmet Karakaş hocamızı inşallah sağ salim bugün taburcu ediyoruz. Bir hafta önce göğüs ağrısı nedeniyle hastanemize başvuran hocamızın tetkiklerini acil olarak yaptırdık. Yapılan tetkikler sonucunda da EKG’sinde geçirilmiş miyokard enfarktüsü bulguları olması nedeniyle hızlı bir şekilde anjiyografisi yapıldı. Yapılan anjiyografisinde kalbi besleyen damarların dördünde neredeyse tama yakın tıkanıklık saptandı. Bunun üzerine acil ameliyat kararı alındı. Uzun süren bir ameliyat sonrası hocamızın kalbi besleyen dört büyük damarı değiştirildi. Allah’a hamdolsun ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmedi.” diyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın çok hızlı bir şekilde toparlandığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, hiç bir problem yaşanmadan bugün itibariyle kendisinin taburcu edileceğini belirtti.

Ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Becit ve ekibine de teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Ben, Prof. Dr. Mehmet Karakaş hocamıza da bir başka nedenden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Hocalık sadece sınıfta öğrencilere ders anlatarak olmaz, ders farklı şekilde de verilir. Ben böyle riskli ve büyük bir ameliyat için hiç tereddüt göstermeden hastanemizi tercih ettiği ve burada ameliyat olmak istediğini belirttiği için kendisine teşekkür ediyorum. Biz göreve geldiğimizde, üniversitemizde bu tür büyük ameliyatların yapılamayacağına dair bir kanı vardı. Göreve geldikten sonra hem kardiyoloji hem de kardiyovasküler cerrahi ekibinin güçlendirilmesi, yeni klinik, ameliyathane ve yoğun bakımlarımızın da hizmete alınması sonrasında bir rektör olarak böyle büyük bir ameliyatta, bizlere ve ekibimize güvenerek, hastanemizi tercih ederek güzel bir ders verdiğini ve örnek olduğunu düşünüyorum. İkinci hocalığını da yaptı diyorum ve o yüzden kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaş ise, öncelikle ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Necip Becit olmak üzere tüm kalp ve damar cerrahisi ve kardiyoloji ekibine ameliyat sürecinde göstermiş oldukları titiz çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un da sürecin takibinde çok titiz davrandığını belirten Prof. Dr. Karakaş; “Özellikle Necip hocamın varlığı bizi gerçekten memnun etti, ekibiyle birlikte gerçekten başarılı bir ameliyat oldu. Ameliyat kararı verildiğinde zaten tesisi biliyorduk. Yıllardır beri emeğimiz de var. Dolayısıyla tesisin işleyişini ve ekibi de görünce tereddütsüz karar verdik ve sonraki süreçte doğru bir karar verdiğimizi görmüş olduk. Afyonumuz böyle bir tesise sahip olduğu için mutluyum, gurur duyacağımız bir tesis. Bu tür bir ameliyatın burada gerçekleştirilmiş olması bizim gurur duymamızı sağlarken, güven duygumuzu da yükseltti.” diyerek emeği geçen tüm personele tekrar teşekkürlerini iletti.

AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki bazı bölümlerin taşınma sürecinde olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş “Aslında hocamızın yattığı gün taşınmamızın ilk günüydü. Hocamız yeni bölümümüzün, yeni yoğun bakımımızın ve yeni ameliyathanemizin ilk hastası oldu. Yani bizim için de çok büyük bir imtihandı. Her şey çok yolunda gitti. Daha önce de söylemiştik, bizim sağlık açısından üniversitemizi bölgenin merkezi haline getirme planlarımız vardı. Daha önce burada birçok hastamız, ameliyat veya başka nedenlerden dolayı şehir dışına gitmek zorunda kalıyordu. Bu nedenle, burayı bir kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi merkezi yapmak, planlamalarımızın ilk aşamalarından biriydi. Bu amaçla da karşı tarafta gördüğünüz kliniğimizi kardiyoloji, burayı da kardiyovasküler cerrahi kliniği yaptık. Hemen yan taraftaki klinik içerisinde bir yoğun bakım inşaatımız da devam ediyor. Yani burası komple bir kardiyoloji-kardiyovasküler cerrahi merkezi hüviyetine büründü ve ilk hastamız da hocamız oldu.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Kardiyoloji Anabilim Dalı’na bir profesör ve Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’na bir doçentin daha geleceğini belirterek, “Necip Hocamızla ve yeni gelecek hocalarımızla, hem kardiyoloji ekibi hem kardiyovasküler cerrahi ekibi olarak güçlü bir ekip oluşturduk. Burada kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve cerrahi işlemleri yapabilecek durumdayız. A bloktaki fiziki olarak çok iyi olmayan kliniğimizi de vatandaşlarımızın güvenli, huzurlu ve konforlu bir şekilde tedavi olabilecekleri yeni yerimize taşımış olduk.” dedi.

AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker, AFSÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Becit ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Günday’ın da katılımıyla gerçekleşen basın toplantısı, Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un basın mensuplarına teşekkür etmesiyle sona erdi.


Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2019
Skip to content