HIZLI ERİŞİM

“Romatizma sadece eklem hastalığı değil tüm vücudu tutan bir hastalıktır.”


AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Toktaş, Afyon Gün FM’de yayımlanan Sağlık Olsun programında romatizmal hastalıklarda beslenme konusunda bilgiler verdi. Bağışıklık sistemimizin normal şartlarda kendinden olanı tanıdığını ve tolerans gösterdiğini söyleyen Doç. Dr. Toktaş, kendi dokularına saldırmayan ve kendi hücrelerini öldürmeyen bağışıklık sisteminin romatizmal hastalıklarda farklı tepkiler verdiğini söyledi.

Romatizmanın daha çok eklemleri tuttuğunu belirten Doç. Dr. Toktaş şöyle konuştu: “Eklemlerde artrit dediğimiz eklem iltihaplanması meydana gelir. Bu mikropsuz bir iltihaplanmadır. Bu artritler vücudun diğer dokularını da tutabilir. Eklem dışında akciğer, kalp, böbrek, bağırsağı da tutabilir. Kas, iskelet sisteminin hastalığı olduğu için kasları da etkileyebilir. Kasların ya da bağların kemiklere yapıştığı yerlerde kronik yani devamlı mikropsuz iltihaplanma gelişebilir. Bu nedenle romatizma sadece eklem hastalığı değil tüm vücudu tutan bir hastalıktır.”

Yanlış beslenmenin romatizmal hastalıklara etkisi hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Toktaş, beslenmeyle ilişkili olan romatizmal hastalıklardan biri olan gut hastalığının fazla protein almakla ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yüksek proteinden fazla beslenmeyle ortaya çıkan ve bazı enzimlerin eksikliğinden kaynaklanan gut hastalığının genetik yönü de olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Toktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gut hastalarını diyete aldığınızda hastalıklarının gerilediğini görmekteyiz. Bu hastaları diyetisyenlere yönlendiriyoruz ve kendilerine düşük proteinli beslenme seçenekleri sunuluyor. Düşük proteinli diyet etkili oluyor.

Her protein gut hastalığını kötüleştirmez. Süt ve süt ürünleriyle alınan proteinin gut hastalığını kötüleştirmeyebileceğini veya daha az zararlı olabileceğini söyleyebiliriz. Obez olan gut hastaları daha sık atak geçiriyorlar ve eklemleri daha fazla tutuluyor. Bu nedenle mutlaka kilo vermeleri gerekiyor.”


Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2020
Skip to content