HIZLI ERİŞİM

Sağlık Bakanlığından AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine Teşekkür Belgesi


Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, hastane bünyesinde gerçekleşen organ bağışları vesilesiyle organ bekleyen hastalara umut olduğu için AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine teşekkür belgesi verildi.

AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetimi, yoğun bakım personeli ve AFSÜ Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü, organ bağışları konusunda 2020’de sergilediği başarılı çalışmalarından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından teşekkür belgesi ile onurlandırıldı.

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş organ bağışının artması konusunda başarı gösteren hastane personeline ve bağışta bulunan duyarlı bireylere teşekkür etti. Pandemi sebebiyle geçen yıl düşen organ nakil sayılarının yılın ilk altı ayında iyileşme gösterdiğini ancak Türkiye genelinde nakil bekleyen 25 bin 190 hasta için daha fazla bağışçıya ihtiyaç duyulduğunu belirten Prof. Dr. Okumuş, her yıl daha fazla hastanın nakil bekleyen listesine eklendiğine dikkat çekti.

AFSÜ Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü ve tüm çalışanlarının organ bağışı konusunda toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Okumuş, şöyle konuştu: “Her bir bağışçı organ bekleyen en az beş hastanın hayata tutunabilmesi için umut olmaktadır. Organları ölüden veya canlıdan temin etmek için bir bağış sistemi söz konusu. Bu noktada nakil bekleyen hastalar için daha çok gönüllüye ihtiyaç duyuluyor. İnsanlarımızın, bilhassa vefat eden yakınlarının organlarını bağışlama noktasında bir gün kendilerinin ya da bir yakınlarının da organa ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle hareket etmesi gerekiyor. Bu konudaki duyarlılığın her geçen gün arttığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”


Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2021
Skip to content