HIZLI ERİŞİM

Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO Limak Eğitim Binası Açıldı


AFSÜ Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Limak Eğitim Binası, Afyonkarahisar protokolünün katıldığı törenle açıldı.

Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO Konferans Salonunda düzenlenen törene Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi, Afyonkarahisar Milletvekili, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, Şuhut Kaymakamı Harun Reşit Han, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adem Aslan, kurum amirleri, il müdürleri, akademik ve idari personelimiz ve basın mensupları katıldı.

”Lider Nitelikli Sağlık Personelleri Yetiştirmeyi İlke Edindik”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını AFSÜ Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Sevim Feyza Erdoğmuş yaptı. Okulun 18 Mayıs 2018 tarihinde AFSÜ bünyesinde kurulduğunu dile getiren Prof. Dr. Erdoğmuş, 2019-2020 akademik yılında Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı ile İlk ve Acil Yardım Programına öğrenci alarak yüzde yüz doluluk oranıyla eğitim öğretime başladığını söyledi. AFSÜ’lü akademisyenler olarak öğrencileri meslek hayatlarına hazırlarken bilimsel bilgi ve evrensel değerler ışığında, insan sağlığı ve etik değerlere önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Erdoğmuş, sağlık sektöründe ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet verebilecek, lider nitelikli sağlık personelleri yetiştirmeyi ilke edindiklerini belirtti.

Prof. Dr. Erdoğmuş yeni binanın hizmete geçmesinde büyük katkıları olan başta Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na, Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’a, Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’a, daha önce Şuhut Kaymakamlığı görevinde bulunan Vali Yardımcısı Nurullah Kaya’ya, Şuhut Kaymakamlığına, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’a, AFSÜ daire başkanlıklarına ve çalışma ekipleri ile Şuhut SHMYO’ya kuruluşundan beri ev sahipliği yapan AKÜ Şuhut Meslek Yüksekokulu’na teşekkürlerini sundu.

“Yükseköğretim Kuruluna Kontenjan Artırım Talebinde Bulunduk”

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, LİMAK Şirketler Grubu tarafından inşa edilen ve 8 Mayıs 2010 tarihinde sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temeli atılan eğitim kompleksinin, 2 uygulama laboratuvarı, 9 derslik, 17 personel ofisi, bir konferans salonu; kütüphane, yemekhane, mutfak ve kantin alanlarını içerdiğini belirtti. AFSÜ’nün kuruluşundan itibaren hem Ankara’da hem il merkezinde hem de ilçelerdeki yöneticilerin desteklerini daima yanlarında hissettiklerini dile getiren Prof. Dr. Okumuş, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Yiğitbaşı’na, Prof. Dr. Eroğlu’na, milletvekillerine, Milli Eğitim Müdürlerine ve devir için muvafakat veren LİMAK Şirketler Grubunun hayırsever yetkililerine teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Okumuş, Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO’nun, kadrosunda 1’i doçent, 4’ü Dr. Öğretim üyesi, 1’i öğretim görevlisi Dr. ve 5’i öğretim görevlisi olmak üzere 11 akademisyen ile 9 idari personelin bulunduğunu söyledi. 2020’de Patoloji Laboratuvar Teknikleri programının açılmasıyla program sayısı üçe çıkan ve AFSÜ’nün bütün diğer akademik birimleri gibi %100 doluluk oranıyla hizmet vermeye devam eden okulun şimdiye kadar toplam 169 mezun verdiğini, halen 261 öğrencinin eğitimine devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Okumuş, fiziki imkânların yeterli düzeye ulaşmasıyla birlikte Yükseköğretim Kuruluna kontenjan artırım talebinde bulunduklarını belirtti.

Şuhut’a 2023-2024 Akademik Yılında kazandırılmasını planlanan iki yeni program olan Fizyoterapi Programı ve Eczane Hizmetleri Programı için de toplam 6 öğretim elemanı ve 120 öğrenci talebini ilettiklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okumuş, binanın yapımında ve yeniden öğrencilere hizmet vermek üzere AFSÜ’ye tahsisinde ve ihyasında emeği geçen her kuruma ve herkese tekrar teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Lisans Eğitimi Verecek Statüye Gelmesini Temenni Ediyoruz”

Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, açılışı yapılan binanın sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu olarak hizmet vermeye devam etmesinden dolayı mutluluğunu dile getirdi. Afyonkarahisar’da iki üniversitenin 55 bine yakın öğrenci kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Av. Yurdunuseven, Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO’nun önümüzdeki dönemlerde lisans eğitimi verecek statüye gelecek okullardan biri olmasını temenni etti. Milletvekili Av. Ali Özkaya ise yaptığı konuşmasında yeni binanın hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulunarak, burada insanlara şifaya vesile olacak güler yüzlü öğrencilerin yetiştirilmesi temennisinde bulundu.

Eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan, Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi, Afyonkarahisar Milletvekili, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bütçede en fazla payın eğitime ayrıldığını söyledi. Geleceğimizin teminatı olan gençleri çok iyi şekilde hayata hazırlamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu bu sayede Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin destan yazacağını dile getirdi. Şuhut’un bir eğitim ilçesi haline geldiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu yeni binanın hayırlara vesile olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı AFSÜ’nün kurulduğundan beri sağlık hizmetlerine katkı sağlayacak nitelikli personel yetiştirmek için var gücüyle çalışmaya devam ettiğini söyledi. Afyonkarahisar’ın Sağlık Endüstri Bölgesi ilan edilen Türkiye’de tek şehir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yiğitbaşı Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO’da ki üç bölümünde yüzde yüz doluluk oranıyla öğrenci kabulü ile eğitime devam ettiğini ifade etti. MYO’da kimi bölümlerde doluluk oranlarıyla ilgili bazı sıkıntılar yaşandığını söyleyen Doç. Dr. Yiğitbaşı. Şuhut Sağlık Hizmetleri MYO’daki üç bölümün yüzde yüz doluluk oranıyla devam etmesi bununla birlikte seneye iki bölüm talebinde bulunulmasının önemli bir nokta olduğuna işaret etti.

Bir hekim eşi olarak sağlık alanına ve bu alanda hizmet edenlere yakın hissettiğini söyleyen Doç. Dr. Yiğitbaşı sağlık sektörünün tüm alanlarında özveriyle çalışan personele canı gönülden teşekkürlerini ve şükranlarını sundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesme törenine geçildi. Eğitim hizmet binasının açılış kurdelesi İl Müftüsü Sinan Kazancı’nın yaptırdığı duanın ardından protokol üyelerince kesildi. Açılış töreni derslik ve laboratuvarların gezilmesiyle tamamlandı.


Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2022