HIZLI ERİŞİM

Sünnet Yaptırmak İçin En Uygun Dönem: 7-11 Yaş


AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi ve Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında sünnet ameliyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sünnetin birçok ciddi hastalık riskini azalttığını belirten Doç. Dr. Tuncer, sünnetin üriner sistem enfeksiyonları, piyelonefrit, penis ve prostat kanserleri, kadın partnerlerde serviks kanseri, HPV, HSV 2’yi azalttığını, yine AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini önlediğini söyledi.

Sünnet yaptırmak için en uygun yaşın ailenin ve çocuğun hazır olduğu yaş olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tuncer, şöyle konuştu: “Hekimler bu ayrımı yaparken Freud’un psikoseksüel gelişim evrelerini göz önünde tutarlar. 0-1 yaş oral dönem, sünnet için ikinci sırada önerilen dönem; 1-3 yaş anal dönem, üçüncü sırada önerilen dönem; 4-6 yaş fallik dönem, sünnetin önerilmediği dönemlerdir. Fallik dönemde sünnet yapılırsa çocuğun çözüme kavuşmamış içsel çatışmaları ve anksiyeteleri nedeniyle sünnet sonrası ve yetişkinlik döneminde ciddi sorunlar yaşanabilir. 7-11 yaş latent dönem, Sünnet için en uygun dönemdir.”

Bebeklerin Sünnet Olması Daha Kolay

Sünnet konusunda tamamen bebeğin veya çocuğun tarafında bir yaklaşım sergilediklerini vurgulayan Doç. Dr. Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bebeklerde işimiz biraz daha kolay oluyor. Bebeğin uyku saatine yakın bir zaman diliminde lokal anestezi içeren kremler sürülüp yarım saat beklenir, sonrasında ince uçlu bir iğneyle uyuşmuş olan ciltten girilip lokal anestezik maddeyi enjekte ediyoruz. Bebeği annesinin şefkatli kollarına emanet edip uyumasını bekliyoruz, uyku derinleşince bebeği masaya alıp işlemi uykudayken gerçekleştirebiliyoruz.

Büyük çocuklarda ise çocuğun psikolojik olarak sünnete hazırlanması en önemli noktadır. Eğer çocuk önceden kesilecek, koparılacak gibi cümlelerle korkutulmadıysa kendisini bir masal kahramanı ile eşleştirmesini telkin ederek, lokal anestezi altında ağrıyı hissettirmeden, çocukla konuşarak sünnet yapmak hem hekim için hem de çocuk için keyifli hâle gelir. Sünnete psikolojik olarak hazır olmayan bir çocuğun zorla sünnet ettirilmesine karşıyım.”

 


Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2020
Skip to content