HIZLI ERİŞİM

TEKNOFEST Projemize Afyonkarahisar Belediyesi’nden Destek


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i makamında ağırladı. TEKNOFEST’e katılacak Genç Kanatlar AFSÜ Takımı üyesi öğrencilerimiz ve akademik danışmanları Öğr. Gör. Kamuran Çalış İbiş’in de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Zeybek, AFSÜ ile Afyonkarahisar Belediyesi arasında 12 Ekim 2022’de imzalanan “Eğitimde İş Birliği” protokolü kapsamında Afyonkarahisar Belediyesi tarafından temin edilen cihazları, Genç Kanatlar AFSÜ Takımına teslim etti.

Ziyarette, “Sabit Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA) Otonom Uçuşu ile Yabani Hayvanları Ağız Yolu ile Aşılama” konulu proje ile TEKNOFEST’e katılacak AFSÜ öğrencileri Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’a ve Belediye Başkanı Zeybek’e çalışmaları hakkında bilgi vererek destekleri için Prof. Dr. Okumuş’a ve Zeybek’e teşekkür etti.

Yarışma için heyecanlı olduklarını ifade eden Prof. Dr. Okumuş, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla teknoloji geliştiren bir Türkiye için düzenlenen TEKNOFEST’te üniversitemizi ve Afyonkarahisar’ı temsil edecek öğrencilerimizle gurur duyduklarını belirterek desteği için Afyonkarahisar Belediyesi’ne teşekkür etti ve öğrencilerimize başarılar diledi.

Afyonkarahisar Belediyesi olarak, ilimizi TEKNOFEST’te temsil edecek AFSÜ’nün projesi için “otopilot sistemi”, “uçuş kontrol kartı”, “güç modülü”, “batarya”, “hız kontrol devresi” ve “sabit kanatlı uçak” olmak üzere toplam dokuz parçadan oluşan ekipman tedarik ettiklerini belirten Başkan Zeybek, topluma ve insanlığa değer kazandıracak çalışmaları için üniversitemiz öğrencilerine daima destek olacaklarını söyledi ve AFSÜ ekibine katılacakları yarışmada başarılar diledi.

Genç Kanatlar AFSÜ Takımının, amacı sabit kanat İHA’nın görüntü işleme sistemleri ile anlık yabani hayvanları görüntüleyerek aşılı yemlerin o noktaya atılmasını ve hayvanların yemi yiyerek aşılanmasını sağlamak olan projesiyle insanlı hava araçları tarafından rastgele atılan aşılı yemlerin israfının önüne geçilerek uçuş ve aşılı yem maliyetinin azaltılması hedefleniyor. Proje hayata geçirildiğinde insanlı hava aracının girmesi riskli vadi ve dağlık bölgelerdeki aşılama çalışmalarındaki ölümcül kazaların da önüne geçilmesi bekleniyor.

Genç Kanatlar AFSÜ Takımında; İlk ve Acil Yardım 1. Sınıf öğrencisi Dilara Çalışkan, Sema Altıntaş, Murat Gülbahar, Ahmet Güngör, Barış Taşpınar, Osman Mert Bayrakdar ile Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2. Sınıf öğrencisi Hanife Altıntaş yer alıyor.


Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2023