HIZLI ERİŞİM

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Komisyonu Dinar’ı Ziyaret Etti


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Valiliği tarafından kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Değerlendirme, Geliştirme ve Organizasyon Komisyonu çalışmaları doğrultusunda ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Komisyon başkanı olan Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş, Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya ve İlçe Tarım Müdürü Yavuz Karakuyu ile ilçenin tıbbi ve aromatik bitki üretim ve ticari potansiyeline yönelik Dinarelli Lavanta Bahçesi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda komisyon üyesi Dr. Öğr. Üyesi Amir Soltanbeigi, AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi adına Öğr. Gör. Emre Semiz, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğretim elemanları Öğr. Gör. Sedef Özliman ve Öğr. Gör. Emine Kırbay da hazır bulundu.

Prof. Dr. Okumuş, Dinar’daki tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme ve işleme potansiyelini incelemek üzere Kaymakamı Kapankaya ve Tarım Müdürü Karakuyu ile Dinar’da bilgi alışverişinde bulundu. Kamu, üniversite ve sanayi işbirliği çerçevesinde tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminin çevreye, ekonomiye ve çiftçiye azami fayda sağlayabilmesi için katma değerli tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi ve nihai ürüne dönüştürülmesi amacıyla yapılabileceklerin ele alındığı görüşmeler kapsamında, lavanta türlerinin üretildiği ve işlendiği Dinarelli işletmesini de ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Okumuş, Dinar’ın lavanta üretimi konusundaki gelişiminin tarımsal ilerlemenin yanı sıra lavanta tarlalarının görsel açıdan il turizmine katkısı bakımından da değerli olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda üreticilerin, bölge ekolojisine ve toprak şartlarına uygun, katma değeri yüksek bitkilere odaklanıp akılcı üretime yönlendirilmesi gerektiği ifade edilirken; Dinar’ın topoğrafyasına uygun ve yer altı sularını da koruyucu sürdürülebilir bir üretim modelinin geliştirilmesi konusunda planlamaya gidilmesi gerektiği de vurgulandı.

 


Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2021
Skip to content