HIZLI ERİŞİM

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Konulu Sektörel Toplantıya Katıldık


Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adem Aslan, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

İl ekonomisinde marka değeri taşıyan alanlarda söz sahibi kurumlardan, iş insanlarından ve uzman akademisyenlerden oluşturulan danışma kurulunun bir araya geldiği sektör toplantılarının ilki, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda yapıldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Keklik başkanlığında icra edilen ve AFLORA ürünlerinin de tanıtıldığı toplantıda, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın, MÜSİAD Şube Başkanı Ercan İşlek ve yetkililer hazır bulundu.

Toplantıda ilimizdeki ve özellikle üniversitemizde konu ile ilgili potansiyel ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Adem Aslan, Eczacılık Fakültesi ve Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO’da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nde gerçekleştirilen üretim ve AR-GE faaliyetleri hakkında açıklamalar yaptı. AFSÜ’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Sahası ve son teknoloji ile donatılmış laboratuvarın kurulduğunu söyleyen Prof. Dr. Aslan, AFSÜ-TTO bünyesinde AFLORA markası altında üretilen ürünleri tanıtarak üniversitemizde görevli uzmanların üretimden işleme, ürün geliştirmeden kalite kontrolüne ve markalaştırmadan ticarileştirmeye kadar paydaşlara destek verdiğini bildirdi ve bu konuda bir borsa kurulmasının gerekliliğini vurguladı.

Afyonkarahisar’da farklı alanlarda sürdürülecek sektörel toplantılar ile yerel paydaşların ve üreticilerin bilgi altyapısının güçlendirilmesi, ilgili sektörlerde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, alanda çalışmak isteyen akademisyenler ve kamu kurumları için yol haritası oluşturulması hedefleniyor. Toplantılar sonrasında sektörlere dair analiz ve raporların hazırlanması ve bu raporlar doğrultusunda yerel ve ulusal politikalar üretilmesi planlanıyor.


Eklenme Tarihi: 01 Şubat 2023