HIZLI ERİŞİM

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sahasında Çin’le Kurulacak İş Birliğine Katkı Sağlayacağız


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, ATSO’nun Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile düzenlediği Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısında, Çin’in 12 eyaletinden görüşmelerde bulunmak üzere şehrimize gelen 42 iş adamı ile bir araya geldi.

ATSO’da düzenlenen toplantıda, Vali Mustafa Tutulmaz, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Milletvekili Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat, İhracat, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weidong, Çin Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua ile çok sayıda yerli ve yabancı iş adamı hazır bulundu.

Çin Baharatçılar Birliği Başkanı Mike Liu, Hacattepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Prof. Dr. İffet İrem Tatlı Çankaya ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan’ın tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında bilgiler aktardığı Türkiye Florası Panelinin ardından, Türk ve Çinli iş adamları arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı.

Prof. Dr. Nurullah Okumuş, görüşmelerin tamamlanmasından sonra Çin heyetini makamında kabul etti. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer’in de hazır bulunduğu kabulde, tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından büyük potansiyele sahip olan Afyonkarahisar’da doğru planlama ve sözleşmeli tarım yöntemi ile üretim yapılarak elde edilecek birinci sınıf ürünlerin Çin’e ithali konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

AFSÜ’nün tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yürütülecek çalışmalar konusunda özellikle Eczacılık Fakültemiz üzerinden ar-ge, bilimsel araştırma ve sağlık hizmetleri gibi konularda gerekli desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Prof. Dr. Okumuş, nazik ziyaretleri için teşekkür ettiği misafirlerine çeşitli armağanlar takdim etti.


Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019
Skip to content