HIZLI ERİŞİM

Türk Pediatrik Hematoloji Derneğinden Öğrencilerimizin Çalışmasına Anlamlı Ödül


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) öğrencilerinin hazırladığı sunum, 12. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresinde ödüllendirildi. Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencilerimiz Naci Gültekin, Özge Kaya, Esma Kural, Bilge Mumyakmaz, Orçun Öztürk ve Nevzat Sakarya’nın “Maligniteli Çocuk Hastalar ile Uğraşırken Sağlıklı Kardeşlerini Unutuyor muyuz?” başlıklı çalışması, Konya’da düzenlenen 12. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresinde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Öğrencilerimiz, Bilimsel Araştırma Metotları Dersi kapsamında Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Dr. İbrahim Eker nezaretinde hazırladıkları çalışmada, kanserli çocuk hastaların kardeşlerinde depresyon varlığını inceleyerek sağlıklı çocuklara göre kanserli çocukların kardeşlerinde üç kat daha fazla depresyon varlığının bulunduğunu saptadı.

Kanserli çocuk hastaların kardeşleri ile ilgili hem ailelerde hem de sağlık personelinde yeterince farkındalık olmadığına dikkat çekilen çalışmada, kanserli çocuk ile ilgilenilirken sağlıklı kardeşlerinin ihmal edilmesinin bu çocuklarda ileri yaşlarda açığa çıkabilecek önemli psikolojik sorunlara yol açabileceği vurgulandı.

Konusunun ve içeriğinin yanı sıra sunumu gerçekleştiren öğrencimiz Özge Kaya’nın performansı ile de hem oturum başkanları hem de katılımcılar tarafından takdir edilen sunum, kongreyi gerçekleştiren Türk Pediatrik Hematoloji Derneğinin 20 yıllık tarihinde ilk defa olarak, kongre ödül jürisi tarafından ödüllendirildi.

 


Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2019
Skip to content