HIZLI ERİŞİM

Üç Yaş Altındaki Çocukların Göz Taramasının Zamanında Yapılması Gerekiyor


AFSÜ Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktor Öğr. Üyesi Özgür Eroğul, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına katıldı.

İnsanların dikkatini görme azlığı ve körlük üzerine çekmek için her yıl Ekim ayının ikinci haftası Perşembe gününün Dünya Görme Günü olarak değerlendirildiğini belirten Dr. Eroğul, Dünyada 284 milyon kişinin görme engelli olduğunu söyledi. Görme engellilerin 39 milyonunun kör ve 245 milyonunun da orta veya ileri derecede görme kusuru bulunduğuna dikkat çeken Dr. Eroğul, mevcut körlük vakalarının yüzde 80’inin tedavi edilebilir ve önlenebilir nitelikte olduğunu kaydetti.

Yetişkinlerde körlüğe yol açabilecek sebeplerden birisinin de şeker hastalığı olduğunu ve bunun önlenebilir körlük nedenlerden olduğuna dikkat çeken Dr. Eroğul, “Diyabetin kontrol altına alınması diyabetik retinopatiyi önler ya da ilerleme hızını yavaşlatır. Bu sebeple diyabet hastalarının 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırması çok önemlidir.” dedi.

“Erken tanı ve uygun bir tedavi yöntemi ile çocuklarda oluşabilecek görme engeli önlenebilir.”

Görme kusurluların yüzde 90’ının gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını dile getiren Dr. Eroğul, görme kusurluların yaklaşık yüzde 65’inin 50 yaş üzerinde olduğunu bununla beraber 19 milyon çocuğun da görme kusurlu olduğunu belirtti.

Dr. Eroğul şöyle konuştu: “Çocuklar görme engeli sorunlarını küçük yaşlarda yaşamaya başlayabilir. Erken tanı ve uygun bir tedavi yöntemi ile çocuklarda oluşabilecek görme engeli önlenebilir. Çocuklarımızın bu sorunları genellikle 3 yaşına kadar düzeltilmelidir. Yoksa bu sorunlar kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. 3 yaş altındaki çocukların göz taramasının zamanında yapılması gerekmektedir. Bu konuda aileler eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Tıpkı aşılarda olduğu gibi çocuklarda 3 yaş göz muayenesinin zorunlu hale getirilmesi çok doğru bir adım olur diye düşünüyorum.”


Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2019
Skip to content