HIZLI ERİŞİM

Uluslararası Yatırım Kongresine Katıldık


AFSÜ ile Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş. (A Flora A.Ş.) Gizemli Şehir Afyonkarahisar Uluslararası Yatırım Kongresi kapsamında Korel Termal Otel’de stant açtı. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un da katıldığı açılış programıyla başlayan etkinliğe, 27 ülkeden çok sayıda yatırımcı ilgi gösterdi.

Afyonkarahisar’ın ekonomik, sağlık turizmi, tarihi ve kültürel potansiyelinin tanıtıldığı kongrenin açılış programında; Vali Gökmen Çiçek, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Av. İbrahim Yurdunuseven, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, il müdürleri, kurum ve iş dünyasından temsilciler ile çok sayıda yatırımcı hazır bulundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Afyonkarahisar’ı anlatan tanıtım videosu izlendi. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı Kongre Başkanı Dr. Hamza Yusufoğlu yaptı. Ardından Irak Sanayi Bakanlığı Sanayi ve Kalkınma Dairesi Genel Müdürü Aziz Abd Hammad konuştu. İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in konuşmalarının ardından Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali Şenol Afyonkarahisar’ın yatırım imkânları konulu bir sunum yaptı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Türkiye’nin geniş üretim imkânları, kalifiye iş gücü, stratejik konumu, modern lojistik altyapısı ve her ihtiyaca cevap verebilecek altyapısı ve teşvik paketleriyle uluslararası doğrudan yatırımcılar nezdinde ciddi bir cazibe merkezi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı sunumda Türkiye’nin ekonomik gücünü anlattı ve Afyonkarahisar’ın yatırım için güvenli bir liman olduğunu dile getirdi. Yatırımcıları Afyonkarahisar’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Gökmen Çiçek ise “Burası Afyonkarahisar, kesinlikle sizlere kucak açmış, sizleri kardeşi olarak görüyor. İş dünyası, iş insanları da aynı şekilde… Buradaki misafirliğinizin verimli geçmesini ve şehrimize artı değer sağlamasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Kongre kapsamında açılan AFSÜ ve AFLORA standında üniversitemizin sağlık turizmi ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında yabancı yatırımcılara bilgi verildi. Kongre katılımcısı yerli ve yabancı iş insanları, teknik ve turistik gezilerle Afyonkarahisar’ın tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerini yerinde inceleme fırsatı da buldu.


Eklenme Tarihi: 30 Mart 2022