HIZLI ERİŞİM

“Uzun süreli oturur pozisyonda veya ayakta kalıyorsanız varis oluşma ihtimali vardır.”


AFSÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Fehim Can Sevil Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında varis hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

Varisin bacaklardaki toplardamarların genişlemesi olarak tarif edilebileceğini söyleyen Dr. Sevil, “Toplardamarların görevi bacaktaki kanı kalbe geri taşımaktır. Yer çekimine karşı yapılan bu görevde damar içindeki kapaklar etkin rol oynar.” dedi.

Varisin genellikle ailesel nedenlerle oluştuğunu belirten Dr. Sevil, “Ailenizde varis hastası varsa sizin de varis hastası olma ihtimaliniz yüksektir. Bunun yanı sıra uzun süreli oturur pozisyonda veya ayakta kalıyorsanız varis oluşma ihtimali vardır. Biz bu hastalara hareket etmelerini ve varis çorabı giymelerini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

Varis hastalığında görülen şikâyetlere değinen Dr. Sevil şu bilgileri verdi: “Varis hastalığı; ağrı, yanma, kaşıntı, kızarıklı şişlik, bacakta gerginlik hissi, huzursuz bacak, gece kramplarına neden olabilir. Bu şikâyetlerin özelliği sabahları değil de günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkmasıdır. Bunun sebebi hasta yatar pozisyonda iken yer çekimi etkisinden kurtulan kanın kalbe dönüşü kolaydır. Hasta ayağa kalktığında yer çekimi etkisiyle kan bacaklarda göllenmeye başlar ve damarlar genişler. Buna bağlı olarak hastanın şikâyetleri oluşur.

Burada dikkat ettiğimiz konu sağlam damarların korunmasıdır. Bu damarların ileride gerekebilecek kalp ameliyatları veya diğer damar ameliyatları için korunması önemli bir konudur. Biz kliniğimizde bu damarların korunması konusunda oldukça hassas davranıyoruz.”


Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2020