HIZLI ERİŞİM

YÖK’ün Üniversitelerde Akademik Takvime Dönülmesi Kararına İlişkin Açıklama


Sevgili Öğrencilerimiz;

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi yetkili kurulları Koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili ulusal ve uluslararası gelişmeleri yakinen ve dikkatle takip etmektedir. Üniversite yönetimi olarak önceliğimiz, öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin sağlığı ve güvenliğidir.

Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve diğer yetkili kamu kurumlarından gelen bilgiler ve alınan önlemler doğrultusunda üniversitemizdeki öğretim süreçleri, öğrencilerimizin seyahat imkânları ve derse uyum sağlayabilmenin sosyal koşullarının hazır olup olmaması gibi hususlar dikkate alınarak, 6 Nisan 2020 tarihinden bu yana uzaktan eğitim ile sürdürülmektedir.

Bilindiği üzere 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısında alınan, üniversitelerin 15 Haziran 2020 itibariyle akademik takvime dönebileceğine ilişkin karar, “Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020’den itibaren 14 gün boyunca Kovid-19 salgınının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla” geçerlilik kazanabilecektir. YÖK tarafından 5 Mayıs 2020’de yapılan açıklamadaÜniversitelerimizin senatolarının kendi koşullarını dikkate alarak kendilerine en uygun takvimi belirleyebileceği, dönem sonu sınavları ve öğrenci başarısının değerlendirilmesinin, üniversitelerce belirlenen hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir ilkeler doğrultusunda yapılacağı” ifadeleri yer almaktadır.

Yukarıdaki açıklamalar dikkate alınarak, siz değerli öğrencilerimizin bu sıkıntılı süreçte sağlık problemi yaşamadan öğrenimini nasıl tamamlayacağı, sınavların ne zaman ve nasıl yapılacağı konuları ilgili birimlerimizce değerlendirmiş olup, 11 Mayıs 2020 tarihli Senato Toplantısında karara bağlanarak, kamuoyuna ve siz değerli öğrencilerimize duyurulacaktır.

Sizleri mağdur etmeyecek ve bu zorlu sürecin getirdiği sıkıntıları minimuma indirecek en uygun planlamaların ve çalışmaların yapıldığından şüpheniz olmasın.

Sizleri özledik!

Mezun olacak öğrencilerimize gelecek hayatlarında başarılar, bir sonraki döneme geçecek öğrencilerimize de en kısa sürede tekrar birlikte olmak dileklerimi sunarım.

Sevgilerimle.

Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ

REKTÖR


Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2020
Skip to content