HIZLI ERİŞİM

Zatürreden En Büyük Risk Faktörü Vücut Direncinin Düşüklüğüdür


AFSÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktor Öğr. Üyesi Aydın Balcı, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında zatürre hakkında bilgi verdi. Tıbbi adı pnömoni olan zatürrenin akciğer dokusunun iltihaplanması olduğunu belirten Dr. Balcı, bu hastalığın bakteriler başta olmak üzere virüs ve mantar gibi çeşitli mikroplara bağlı olarak geliştiğini söyledi.

Bazı zatürre türlerinin hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski olduğuna dikkat çeken Dr. Balcı, şöyle konuştu: “Çoğunlukla hastalık, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumlarda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde zatürre oluşturur. Bu nedenle, zatürrenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok, kişinin vücut direncini düşüren risk faktörleri rol oynamaktadır.”

Çocuklarda Eksik Aşılanma Zatürre Gelişimine Zemin Hazırlar

Zatürreye zemin hazırlayan grip ve benzeri solunum yolu enfeksiyonlarının çok bulaşıcı olduğunu dile getiren Dr. Balcı, bu enfeksiyonların hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi ağız ve burun salgılarıyla bulaşmış bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalar aracılığıyla da diğer kişilere geçebileceği konusunda kamuoyunu uyardı.

Çocuklarda, özellikle bir yaş altındaki ya da erken doğan bebeklerde zatürreye yol açan mikroplarla enfeksiyonun daha kolay oluşabileceğini kaydeden Dr. Balcı, “Çocukluk yaş grubunda yetersiz beslenme, anne sütü ile beslenememe, kalabalık yaşam koşulları, başta sigara olmak üzere ev içi ve ev dışı hava kirliliği ve özellikle eksik aşılanma zatürre gelişimine zemin hazırlar.” dedi.


Eklenme Tarihi: 08 Kasım 2019
Skip to content